„6 év óta minden évben van a korosztályos válogatottakban kecskeméti játékos.” – interjú Szappanos Tiborral
Miután múlt héten véget ért az igen színvonalas női röplabda Európa-bajnokság, amelyre válogatottunk is kijutott, ez arra inspirált bennünket, hogy soron következő interjúnkban a KESI leány röplabda szakosztályt mutassuk be.
A röplabda csapat labdajáték Amerikából származik ugyanúgy, mint a kosárlabda. Ebben a sportágban is fontos szempont a magasság, mint fizikai adottság, mivel a korosztállyal változik a két térfelet elválasztó háló magassága is. Ilyen és ehhez hasonló érdekességeket tudtunk meg Szappanos Tibor vezetőedzőtől.
Hány éves kortól járhatnak a gyerekek a KESI röplabda szakosztályába és milyen idősen „öregednek ki” a KESI-ből? Innen hová visz az útjuk?
A legkisebb korosztály a „szuper mini”, „kis mini” és „mini” ide járnak a legfiatalabbak. Ők 3. osztályos általános iskolások és egészen 6. osztályos korukig ide tartoznak. A legkisebb korcsoportban három KESI-s csoportunk van. Velük Dunszt Orsolya, Juhász Zoltán és Szabó Tamás edző foglalkozik.
12 éves kor után a 7. és 8. osztályosokat „gyermek” korosztálynak nevezzük, edzőik: Sándorné Kormos Edit és Csizmadia Szabolcs foglalkozik. Szerencsére itt rengeteg gyerek van, ezért a meglévő két KESI-s csoport mellett, szeretnénk egy plusz csoportot kialakítani.
Őket követi a „serdülő” korosztály, ide a 2. és 3. osztályos gimnazisták tartoznak. 17 éves korukig járnak a KESI-be. Őket én edzem. Mivel van már felnőtt csapatunk így automatikusan mennek tovább a lányok oda.
Milyen tulajdonságok szükségesek ahhoz, hogy ebben a sportágban valaki sikeres legyen?
Általános ügyesség, ami minden sporthoz szükséges. Gyors reagáló képesség, ami fejleszthető, ami a mozdulatok gyorsaságát takarja. A technikai felkészültség pedig tanulható, mert hiába gyors valaki, ha nincs pszichikailag a toppon.
Az sem árt, ha magas valaki. Általánosságban elmondható, hogy ez a fizikai adottság minden labdajátékhoz szükséges.
Hogyan került kapcsolatba a sportággal? Mit jelent az Ön számára?
Az általános iskolában az ottani testnevelő tanár miatt szerettem meg a sportágat, aki később az ország egyik legelismertebb edzője lett. Utána a Katona József Gimnáziumban tanultam tovább, akkoriban rengeteg röplabdás választotta ezt a gimnáziumot. Ezt követően elvégeztem a Testnevelési Egyetemet és ezen időszak alatt játszottam több csapatban is. A profi sportpályafutás után visszakerültem Kecskemétre és a Bányai Júlia Gimnáziumban testnevelő tanárként kezdtem tanítani és emellett röplabda edzőként is részt vettem az iskolai sportéletben.
Melyik az a három elért eredmény, amire a legbüszkébb mióta a KESI-ben dolgozik?
A 2013-as serdülő bajnoki döntő, ahol ezüstérmet szereztünk, ami kellemes meglepetés volt, illetve ugyanez a csapat korábban gyermek bajnokságot nyert. Ez egy magyar bajnoki cím volt és ez a legkedvesebb nekem. Továbbá nagy büszkesége a szakosztálynak, hogy 6 év óta minden évben van a korosztályos válogatottakban kecskeméti játékos és reméljük ez így is marad.